Eohippus (az első ló) Az eocén korszakban, körülbelül 55 millió évvel ezelőtt, hatalmas ciprusok és más óriási fák nyirkos és forró dzsungelében élt az Eohippus, mellső lábain 4, a hátsón 3 lábujja volt. Ebből alakult ki az epihippus, az orohippus és a mesohippus. Az előbbi kettő zsákutcát képezett a lovak fejlődésének történetében.
Mesohippus és Miohippus Oligocén korszak-34 millió évvel ezelőtt A hőmérséklet és az éghajlat megváltozott, több lett a tűlevelű fa, mint lombhullató. Gyérült az erdő a mocsár visszaszorult - utat engedve a puha földnek, a fű pedig egyre jobban elterjedt.
Merychippus ŰŰKéső Miocén korszak-17 millió évvel ezelőtt Egy teljesen új lófajta tűnt fel ebben az időben Észak-Amerikában. A kb. 90 cm magas Merychippus alkalmazkodott az ottani síkságok kemény füveihez. Bonyolult őrlőfogakkal rendelkezett, hogy a durva, kemény füvet is meg tudja rágni. Ezek a fogak már egészen hasonlóak voltak a ma élő lovak fogaihoz. Az oldalsó lábujjai tovább kisebbedtek, és már nem érintkeztek a földdel. A fő lábujj megvastagodott, hogy még gyorsabban tudjon mozogni a száraz, kemény talajon. Nem voltak már mancsai, súlyát a középső lábujjon lévő egyetlen megnövekedett pata hordozta. A nagyobb síksági lovak, 17-11 millió évvel ezelőtt mindinkább csordákban éltek. Ez volt a ma élő legelő ló vélhető elődje.
Pliohippus Késő Miocén korszak-12 millió évvel ezelőtt Maradványait sok késő Miocén lelőhelyen is megtalálták: Colorado-ban, az Amerikai Nagy Síkságon (Nebraska, Dakota), Kanadában. Ebben az időszakban a lovak egy része átvándorolt Ázsiába, ahol gyorsan elszaporodott és szétszéledt Európába is. Ekkortájt elnyerte végső formáját a ló Észak-Amerikában. Belőle alakult ki az Asinus és az Equus, de az előbbiből már nem lovak alakultak ki, hanem a lovak rokonai. |
||