www.ismertetok.hupont.hu

ez az oldi a legjobb lovas oldal, itt mindent megtalálsz amit keresel!!!!!!!!!!!!!!


Kincsem


   
 

 

 
Versenyló info.gif
Kincsem
 
 
Kincsem a legyőzhetetlen "csodakanca"
Kincsem a legyőzhetetlen "csodakanca"


Származási táblázat
Apa
Cambuscan
Newminster
The Arrow
Anya
Water Nymph
Cotswold
The Mermaid
   
Születési idő: 1874. március 17.
Fajtája: angol telivér
Tenyésztő: gróf Blaskovich Ernő
Tulajdonos: gróf Blaskovich Ernő
Istálló: Kisbéri ménes
Idomár: Hesp Róbert
Neme: kanca
Győzelmei: 54/54

Kincsem (Kisbér1874március 17. ? Tápiószentmárton1887március 17.) többszörös díjnyertes magyarországi versenyló, a legyőzhetetlen ?csodakanca?.

 

Élete

A legutóbbi időkig úgy tudtuk, hogy Kincsem gróf Blaskovich Ernő tápiószentmártoni birtokán látta meg a napvilágot, de az újabb kutatások születése helyét már Kisbérre teszik.

Apja egy Cambuscan nevű import angol telivér volt, amelyet 1871-ben vásárolt meg Francis Cavaliero a kisbéri ménes számára. Anyja Water Nymph, az ozorai Esterházy-ménes kancája volt, amelyet 1873-ban vittek Kisbérre fedeztetni.

Kincsem karrierje kétéves korában, 1876-ban kezdődött. Trénere az Angliából Magyarországra, Gödre települt Hesp Róbert volt. Akkor még nem sejtették, hogy már a neve is telitalálat, hiszen valóban kincset ért tulajdonosának, sőt az egész nemzetnek is.

Kincsem fényképe, mellette trénere, Hesp RóbertKincsem szobra a Kincsem Parkban

Legkedvesebb társa egy fekete-fehér nőstény macska (Csalogány) volt, amely nélkül Kincsem egyetlen versenyére sem volt hajlandó elindulni. Legendák keringtek arról, hogy milyen kétségbeesetten kereste Kincsem egész istállószemélyzete a boulogne-i kikötőben elkóborolt macskát. Kincsem kissé ?bogaras? és kényes jószág volt, különösen a vízre volt érzékeny. Ismertté vált a történet, miként sikerült a baden-badeni versenypálya közelében megfelelő vizet találni, mivel a már egy napja szomjazó Kincsem rá sem hederített az addig felkínált ivóvízre.

Élete során vonaton beutazta fél Európát. Legnagyobb sikereit MagyarországonAusztriábanNémetországban, Angliában és Franciaországban érte el. 1876június 21. és október 29-e között versenyzett és nyert PrágábanHamburgbanHannoverbenFrankfurtban, Baden-Badenben, BécsbenSopronban és Budapesten.

Háromévesen győzött az osztrák derbin, Pozsonyban, Baden-Badenben és a budapesti Magyar St. Leger futamain is.

Négyévesen Bécsben kezdte a versenyszezont, 1878április 22-én. Addig 27 versenyen indult vereség nélkül. Egyedül a francia tenyésztésű, 4 éves Verneuilt tartották hasonló képességűnek. Augusztus 1-jén a Goodwood Cup futamon Kincsemnek Verneuil-jel kellett volna kiállnia, aki előzőleg megnyerte az Ascot Gold Cup-ot. A verseny előtti napokban azonban Verneuil megsérült, így Kincsem könnyen győzött. Egyik nevezetes futása szeptember 9-én Baden-Badenben történt. Gróf Hugo Henckel lova, Prince Giles The First fej-fejt végzett vele, a bírák holtversenyt állapítottak meg. Blaskovics Ernő nem fogadta el ezt az eredményt. Abban az időben, ha az egyik tulajdonos nem fogadta el az eredményt és a díjat sem akarta megfelezni, kérhették az újrafutást. Egyes források szerint rögtön ezután a két ló lefutotta még egyszer a futamot, és ekkor a kitűnő formában lévő Kincsem hat hosszal megnyerte a 3200 méteres távot. Kincsem e tekintetben nem tartozott a gyengébbik nemhez, hiszen gyepen az összes mént is csúfosan megverte, akár egy kilométernél rövidebb, akár 4000 méter volt a verseny távja.

Ötévesen tizenkétszer állt starthoz, többek között BerlinbenFrankfurtban és sokadszorra Baden-Badenben.

Kincsemet hatévesen is futtatni szerették volna, de a felkészülések során kiderült, hogy lábai nem egészségesek, ízületei elkoptak. Új korszak kezdődött a számára: ezúttal tenyészkancaként bizonyíthatott. Tápiószentmártonba szállították, ahol öt csikót ellett. Ebből három a híres mén, Buccaneer utódja, kettő pedig egy Doncaster nevű méntől született.

Kincsem első ivadéka, Budagyöngye 1882-ben jött világra. Ez a kanca is később sok győzelmet tudhatott a magáénak. Következő csikója Buccaneertől, Ollyan Nincs (szintén kanca), sok sikert ért el a versenypályákon. 1884-ben Kincsem rövid ?szünetet tartott?, de a következő évben világra jött Talpra Magyar. A csődör eredményes fedezőmén lett. 1886-ban meglátta a napvilágot Kincsőr Doncastertől. A fiatal csődört be akarták nevezni a német derbire, de korai pusztulása miatt nem érhetett el eredményeket. A csodakanca utolsó utódja Kincs volt, amelyet 1887-ben ellett. Kincs lánya, Napfény később eredményes versenyzővé vált.

Utolsó ellése után Kincsem egészsége meggyengült, gyomor és bélgörcsök kínozták. 1887március 17-én, tizenharmadik születésnapján egy súlyos kólikaroham következtében múlt ki a magyarok legendás telivérje. Kincsem terebélyes családfát hagyott hátra, melyen magyar és nemzetközi nagydíjak és futamok győzteseit találjuk. Vérvonala, főlegNémetországban, a mai napig tovább él, bár Kincsem egyik leszármazottja sem érte el ősanyja kivételes eredményeit. A kancák részére rendszeresített legnagyobb angol tenyészversenyt, az Oakst 1974-ben ? Kincsem születésének centenáriumán ? Polygamy, Kincsem tizenharmadik anyaági leszármazottja nyerte.

Sikerei 

Élete során, két- és ötéves kora között, négy teljes szezonon keresztül 54 versenyen indult és Európa legjobbjait verve mindig győzött, ezzel a telivértenyésztés történetének legendás alakjává vált.

Teljesítményét soha egyetlen versenyló sem tudta elérni, ezzel az egész magyar versenylótenyésztésnek szerzett világhírnevet.

Leszármazottai eljutottak a világ neves tenyésztőistállóiba. Számos versenyt neveztek el a csodakancáról olyan országokban is, ahol a kanca élete során meg sem fordult. A Kincsem Parkban, a budapesti galopp-pálya bejáratánál 1977-ben felállították a csodakancát ábrázoló életnagyságú bronzszobrot, Tóth Béla alkotását.

Tápiószelén, a Blaskovich család kastélymúzeumában is megtalálhatóak a leghíresebb magyar versenyló emlékei. Csontváza a budapesti Magyar Mezőgazdasági Múzeumban van kiállítva, ahol megtekinthetők kitüntetései, érmei is. Külföldön ?Hungarian Wonder?, azaz Magyar Csoda néven ismerik. A telivértenyésztés egyik központjának számító angliaiNewmarket múzeumában (Horse Racing Museum) felállították a magyar kanca szobrát, a tárlókban pedig karrierjének dokumentumai láthatók. Már életében nevét viselte a fővárosi palota, ma is nagydíjakat rendeznek a tiszteletére, a budapesti lóversenypálya pedig három évtizede a nevét viseli. A tápiószentmártoni lovasparkot is Kincsemről nevezték el; itt külön múzeum gyűjti a versenyló emlékeit.

Bár Kincsem ősei többnyire brit származásúak voltak, a sötétsárga kanca mégis a magyar tenyésztés eredménye és mind a mai napig tökéletes példája a fajtának.


Overdose 
Megtekintett lap   (+/-)
 

 

 

   
Versenyló info.gif
Civil Ensign of Hungary.svg Overdose
 
 
Overdose (fotó: Seipert Judit)
Overdose 
(fotó: Seipert Judit)


Származási táblázat
Apa
Starborough
Soviet Star
Flamenco Wave
Anya
Our Poppet
Warning
Upend
   
Születési idő: 2005. április 2.
Fajtája: Anglia Angol telivér
Tenyésztő: UK Whatton Manor Stud / Graham & Mrs. Di Robinson
Tulajdonos: Szlovákia Mikóczy Zoltán
Szlovákia Mário Hoffman
Szlovákia Czucz István
Istálló: Magyarország MIKO Racing and Trading Kft.
Idomár: Magyarország Ribárszki Sándor
Neme: mén
Szín: pej
Jegyzet
Jelenleg patairha-gyulladása miatt lábadozik
Weboldal
www.pannoniaoverdose.hu


Overdose (Nagy-BritanniaNottinghamshire2005április 2.[1] ? ) pej[2] mén,[3] az utóbbi évek legsikeresebb magyar színekben versenyező lova, pályafutását a szakértők Kincsem, a ?csodakanca? életéhez hasonlítják. 2008. decemberében[4] a világranglista harmadik helyén állt, Európában a legjobb eredményt elérő ló volt. Jelenlegi becsült értéke 5 millió euró, mintegy 1,5 milliárd forint. A Lóversenyszervezők Nemzetközi Szövetségének (International Federation of Horseracing Authorities) világranglistája, amely a 2008. november 1. és 2009. május 17. között lefutott versenyek alapján készült: az összesített rangsorban Overdose ? valamennyi távot, évjáratot és kontinenst tekintve ? a tizennegyedik helyen állt. A négyévesek között ötödik, az európai lovak között negyedik, a rövidtávú lovak között pedig harmadik volt.[5]

 

Nevei

Nevét a tulajdonos Lilla nevű lányának köszönheti; jelentése ?túladagolás?. Mivel az Overdose nevet túl hosszúnak találták a lovászok, a Dózi becenevet adták neki. A nagyközönség e mellett az elnevezés mellett még számos jelzővel illeti, amelyek a ló tehetségére utalnak, ilyen például az ?alagi rakéta?, az Alagi Versenyló Tréningközpont neve és Dózi rakétasebességű futása után. Németországban ?Csodaló?-nak (Wunderpferd), Nagy-Britanniában ?budapesti golyó?-nak (Budapest Bullet), Amerikában pedig [6]?The Hungarian Seabiscuit?-nek nevezték el.

Pályája

Felfedezése

Mikóczy Zoltán és Overdose, Fotó:Seipert Judit

Tulajdonosa Mikóczy Zoltán szlovákiai magyar üzletember,[7] aki a lóvásárláskor még nem tudta milyen kincset talált. 2006 novemberében Angliában, a híres newmarketi árverésen talált rá gazdája, aki a mérsékelt licitálás során egyedül tett komolyabb ajánlatot. A külsőre szinte jelentéktelennek tűnő lovat mindössze nyolcszázezer forintért, kb. 3000 euróért (2000 guinea) vásárolta meg - jelenlegi becsült értéke 5 millió euró, mintegy 1,5 milliárd forint.[8] Miután hazavitte a ló sokáig névtelenül élt, mert nem tudták milyen nevet adjanak neki. A névválasztás a pedigré szabályai szerint úgy történik, hogy az anya nevének kezdőbetűje után kell a csikót is elnevezni. Elsőként a Mikóczy Mónika által kitalált Obsession (Szenvedély) és a Ribárszky Sándor javasolta Orient Expressz voltak,[9] de ezek a nevek már korábban regisztrálva lettek. Felmerült az Oszáma bin Láden név is, de végül az Overdose túladagolás szó győzött, amire a ló rá is szolgált, hiszen túl van benne adagolva a tehetség. Mikóczy Zoltán magyar színekben akarta versenyeztetni Overdose-t. Mivel a lovak állampolgárságát az határozza meg, hogy hol tréningezik őket, ezért a ló Magyarországon, Alagon az Alagi Versenyló Tréningtelepen [10] tréningezik. Zsokéja minden versenyen piros-fehér-zöld színű dresszben lovagolja. Idomárja Ribárszki Sándor[11] lett, aki az istállóban a külföldi sprinterek trénere. Zsokéja 2008-ban a német Andreas Suborics volt, munkalovasa Budinszki Barbara2009-ben Christophe Soumillon lovagolja. Versenyistállója először az SCH Racing Dunakeszi volt, jelenleg MIKO Racing.

Származása 

Szülei az angol Starborough,[12] aki pályafutása alatt a Godolphin istálló[13] színeiben versenyzett, és az ír Our Poppet[14] sprinterek, de korábban egyikük sem tűnt ki kimagasló teljesítményével, viszont tenyésztésre kiválóan alkalmasak.

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 61
Tegnapi: 64
Heti: 160
Havi: 759
Össz.: 226 934

Látogatottság növelés
Oldal: Híres Magyar lovak
www.ismertetok.hupont.hu - © 2008 - 2024 - ismertetok.hupont.hu

A HuPont.hu-nál a honlap készítés egyszerű. Azzal, hogy regisztrál elkezdődik a készítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »